0
0
اشتراک گذاری:

زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها

1060 بازدید
زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها :

در این مقاله آموزشی قصد داریم راجب چگونگی کارکرد زبان های برنامه نویسی بحث کنیم. اگر هیچ آشنایی با برنامه نویسی نداشته و نمیدانید که برنامه نویسی یعنی چه، میتوانید پیش از خواندن ادامه مطلب، به پادکست برنامه نویسی یعنی چه ؟ مراجعه کرده و به پاسخ سوال خود برسید. وقتی سخن از برنامه نویسی به میان آید، حتما نام یکی از زبان های برنامه نویسی هم بیان خواهد شد. خوب سوال این است که زبان های برنامه نویسی چند نمونه هستند، چگونه کار میکنند و چطور برنامه ای را میسازند؟

زبان های برنامه نویسی ( ویکی پدیا )

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی

دلیل نیازمندی ما به زبان های برنامه نویسی :

همانطور که ما برای رفتن به کشور آلمان، نیازمند یادگیری زبان آلمانی هستیم و برای رفتن به چین باید چینی یاد بگیریم، برای تعامل با سیستم عامل های مختلف نیز بایستی از یک زبان قابل فهم برای آن سیستم عامل استفاده کنیم. سیستم عامل های زیادی نظیر اندروید، ویندوز، لینوکس و آی او اس وجود دارند که برنامه نویسی برای هر کدام از آنها، نیازمند یک زبان برنامه نویسی خواهد بود. در واقع زبان های برنامه نویسی تعامل ما با یک سیستم عامل را میسر میکنند.

بخون و بیاموز : سیستم عامل چیست ؟ 7 وظیفه اصلی سیستم عامل ها

دلیل زیاد بودن زبان های برنامه نویسی :

یکی از سوال هایی که همواره ذهن کاربران حوضه IT را به خود مشغول میکند این است که چرا تعداد زبان های برنامه نویسی اینقدر زیاد است؟ خوب دلیل اول، زیاد بودن سیستم عامل هاست. همانطور که برای رفتن به هر کشوری بهتر است زبان مخصوص همان کشور را بیاموزیم، جهت برنامه نویسی برای سیستم عامل های مختلف نیز بهتر است تا از زبان برنامه نویسی مختص آن سیستم عامل استفاده کنیم.

البته دلایل دیگری مانند پیشرفت نیز وجود دارند. زبان های برنامه نویسی که 20 سال پیش توسعه داده شده اند، امروز تغییر کرده و جای خود را به زبان های برنامه نویسی جدیدتر و سطح بالا تر میدهند. پس ادامه این روند و تولید و توسعه مداوم زبان های جدید نیز سبب افزایش زبان های برنامه نویسی میشود.

زبان های برنامه نویسی
سیستم عامل های مختلف

انواع زبان های برنامه نویسی :

زبان های برنامه نویسی به سه دسته کلی تقسیم میشوند :

 1. زبان های برنامه نویسی سطح پایین
 2. زبان های برنامه نویسی سطح میانی
 3. زبان های برنامه نویسی سطح بالا

زبان های برنامه نویسی ای که من و شما با آنها سر و کار داشته یا نام آنها را میشنویم، زبان های برنامه نویسی سطح بالا میباشند. به این معنی که به زبان محاوره ای ما بسیار نزدیک هستند؛ پس قابل فهم بوده و یادگیری آنها ساده تر خواهد بود. در نتیجه هر چقدر زبان برنامه نویسی سطح بالا تر باشد، آسان تر و هر چقدر سطح پایین تر باشد، دشوار تر است. دلیل این دشواری نیز نزدیک بودن زبان های برنامه نویسی سطح پایین به زبان ماشین یا سخت افزار میباشد.

زبان قابل فهم برای پردازشگر :

مهم نیست که ما کدام زبان برنامه نویسی را به عنوان زمینه کاری خودمان انتخاب میکنیم؛ نکته مهم اینجاست که کدام زبان برنامه نویسی برای سیستم قابل فهم است؟ خوب پاسخ این سوال ساده است. هیچ زبان برنامه نویسی برای پردازنده قابل فهم نیست به جز زبان خود پردازنده یا زبان ماشین. ما به زبان ماشین زبان صفر و یک هم میگوییم. تنها زبانی که برای پردازنده قابل فهم است، زبان صفر و یک میباشد. پس هر آنچه داخل حافظه جانبی یا رم سیستم نگهداری میشود، صفر و یک خواهد بود. پردازنده سیستم نیز همین صفر و یک ها را پردازش میکند و خروجی مناسب را به کاربر نمایش میدهد.

زبان های برنامه نویسی
زبان ماشین یا صفر و یک

زبان ماشین یا صفر و یک :

به دلیل سطح پایین بودن زبان ماشین و سخت بودن یادگیری آن، زبان های سطح بالا به وجود آمدند. اما این زبان های سطح بالا برای اجرا شدن در سیستم نیاز به مترجم دارند. مترجم؟ آری مترجم! زبان سطح بالایی که ما با آن کد نویسی میکنیم بایستی توسط یک مترجم به زبان قابل فهم برای سیستم ترجمه یا کامپایل شود. بدون انجام این ترجمه، زبان برنامه نویسی سطح بالای ما کاربردی نداشته و برای پردازنده نا شناخته میباشد. مطابق توضیحات داده شده متوجه میشویم که زبان برنامه نویسی ای که با آن کار می کنیم، در نهایت بایستی تبدیل به زبان ماشین یا صفر و یک شود.

روند کاری زبان های برنامه نویسی :

روند کاری زبان های مختلف برنامه نویسی به این شکل است که ما با استفاده از یک زبان سطح میانی یا سطح بالا یک قطعه کد مینویسیم. سپس این قطعه کد توسط یک نرم افزار به نام کامپایلر برای سیستم کامپیوتری ما ترجمه شده و به زبان ماشین تبدیل میشود. این قطعه کد ها داخل هارد سیستم نگهداری میشوند. پس هنگام اجرای برنامه توسط کاربر، قطعه کد های حیاتی برای اجرای این نرم افزار که همان صفر و یک ها هستند، به رم سیستم منتقل میشوند. اینجاست که رم سیستم، کد ها را به پردازنده میرساند. حال این کد های ترجمه شده توسط پردازنده اجرا شده و خروجی مناسب برای کاربران تولید میشود.

سیستم این خروجی را در صفحه نمایش ( مانیتور ) به کاربر نمایش میدهد. البته ممکن است بسته به نیاز کاربر، خروجی توسط پرینتر چاپ شده یا به شکل دیگری نمایان شود. هر چقدر قطعه کد های ما پیچیدگی و طول کمتری داشته باشند، صفر و یک های کمتری تولید میشود. در نتیجه پردازنده سریع تر میتواند کد ها را پردازش کند و سرعت برنامه بالا میرود. پس زبان های برنامه نویسی سطح بالا صرفا برای راحتی کار ما توسعه داده شده اند. وگرنه در نهایت آنچه در سیستم پردازش و نگهداری میشود چیزی به جز صفر و یک نیست.

بهترین زبان برنامه نویسی
بهترین زبان های برنامه نویسی

بهترین زبان های برنامه نویسی سطح بالا در سال 2021 :

زبان های سطح بالای زیادی وجود دارند که میتوانیم از مهمترین و پر کاربرد ترین آنها به موارد زیر اشاره کنیم :

 • زبان برنامه نویسی کاتلین
 • زبان برنامه نویسی جاوا
 • زبان برنامه نویسی سی شارپ
 • زبان برنامه نویسی PHP
 • زبان برنامه نویسی پایتون
 • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
 • زبان برنامه نویسی سوئیفت
 • زبان برنامه نویسی متلب
 • زبان برنامه نویسی GO

بهترین زبان برنامه نویسی میان سایر زبان ها :

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی میان همین زبان های سطح بالا نیز کاری دشوار است. چرا که هر زبانی مختص به کاری خاص بوده و در زمینه کاری خود میتواند بهترین باشد. هرچند با داشتن اطلاعات کافی و دانستن معیار های یک زبان خوب، میتوانید بهترین زبان برنامه نویسی مختص به خود را شناسایی کنید. برای بدست آوردن این دانش میتوانید از دوره شروع برنامه نویسی استفاده کنید :

دوره شروع برنامه نویسی ( انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی )

شروع برنامه نویسی
شروع برنامه نویسی

چگونگی یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی :

برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی کافیست پس از کسب اطلاعات بیشتر از طریق دوره شروع برنامه نویسی و انتخاب زبان برنامه نویسی مد نظر خود، به سراغ الگوریتم بروید. یعنی در ابتدا بایستی زمینه کاری خود را انتخاب کنید و پس از انتخاب زمینه کاری، نوبت به دریافت ذهنیت برنامه نویسی میرسد. برای یادگیری عمیق و اصولی زبان های برنامه نویسی، ابتدا بهتر است با الگوریتم نویسی و طراحی فلوچارت آشنا شده و سپس به سراغ آموزش یک زبان برنامه نویسی بروید.

الگوریتم چیست و چه اهمیتی دارد ؟

چکیده مطلب :

در این مقاله آموزشی به بررسی ساختار زبان های برنامه نویسی، نیازمندی ما به آنها و دلایل به وجود آمدن زبان های مختلف برنامه نویسی پرداختیم. فهمیدیم که ما برای ارتباط و تعامل با سیستم عامل ها به یک زبان برنامه نویسی نیاز داریم. همینطور دانستیم که باید از زبان های سطح بالا برای شروع کار خود استفاده کنیم؛ اما همان گونه که گفته شد در نهایت تمامی این زبان ها تبدیل به زبان ماشین شده و در سخت افزار رایانه ما اجرا میشوند. عملیات تبدیل کد ها نیز توسط نرم افزار هایی به نام کامپایلر صورت میپذیرد.

خوب امیدوارم که همواره حال دلتون خوب باشه.

به امید روزای بهتر…

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amozeshgam.ir/?p=2160
علیرضا احمدی
بنده علیرضا احمدی هستم توسعه دهنده اندروید، مدیر تولید محتوای وبسایت Amozeshgam و مسلط به زبان های برنامه نویسی جاوا، کاتلین، سی شارپ و PHP و نیز سابقه طراحی سایت با Css و Html. عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن.
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها

دیدگاهتان را بنویسید

 1. یه مقاله مفید دیگه برای شما کاربرای دوست داشتنی. خوشحال میشم نظرات و پیشنهاد های سازنده شما رو در رابطه با مقاله زبان های برنامه نویسی دریافت کنم.
  در ضمن از لینک زیر میتونید به دوره رایگان آموزش الگوریتم و فلوچارت دسترسی پیدا کنید :
  https://amozeshgam.ir/course-algorithm-and-flowchart

  لایک

آموزشگام