0
0
اشتراک گذاری:

الگوریتم چیست ( رابطه آن با فلوچارت )

1277 بازدید
الگوریتم چیست ؟

الگوریتم چیست ( رابطه آن با فلوچارت )

در این مقاله آموزشی قصد داریم به مبحث بسیار مهم الگوریتم و فلوچارت بپردازیم و ببینیم چرا این مباحث از اهمیت ویژه ای در برنامه نویسی برخوردار هستند؟ یا اینکه اصلا الگوریتم چیست و چه رابطه ای با فلوچات دارد؟

الگوریتم چیست؟ ( ویکی پدیا )

همه ما میدانیم کامپیوترها و سیستم های کامپیوتری برای انجام هر کاری نیاز به برنامه یا program دارند. اما برنامه نویسی معمولا با نوشتن برنامه شروع نمیشود. همیشه قبل از نوشتن برنامه باید به صورت گام به گام کارهایی که لازم است برنامه انجام دهد را تعریف کنیم؛ بدین معنا که بدانیم قرار است چه مسئله ای را با چه روشی حل کنیم. پس باید به صورت مرحله به مرحله بدانیم قرار است چه اتفاقی بیوفتد. اینجاست که نیاز پیدا میکنیم تا بدانیم الگوریتم چیست و چه کاربردی دارد؟

الگوریتم چیست ؟


الگوریتم چیست ؟

الگوریتم چیست ؟ ( تعریف الگوریتم )

در جواب به سوال الگوریتم چیست میتوان گفت به تعریف مراحل گام به گام حل یک مسئله، طراحی الگوریتم ( Algorithm ) میگویند. البته الگوریتم در لغت به معنای حل مسئله میباشد؛ یعنی مجموعه ای از دستورالعمل های متوالی و با جزئیات کامل که برای حل یک مسئله استفاده می کنیم. این دستورات باید دقیق و جامع بوده و به درستی بیان کننده هدفی خاص باشند؛ به طوری که ابهامی در دستورالعمل الگوریتم وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال الگوریتم دم کردن چای که هر روز هم انجام میدهیم را اکنون می نویسیم  :

 1. شروع
 2. کتری را آب کن
 3. گاز را روشن کن
 4. کتری را بر روی گاز بگذار
 5. منتظر بمان تا آب به جوش بیاید
 6. مقداری آب درون قوری بریز
 7. یک عدد چای کیسه ای داخل قوری بیانداز
 8. منتظر بمان تا چای دم بکشد
 9. پایان

خوب همانطور که میبینید به صورت گام به گام مراحل دم کردن چای را نوشتیم. به این عمل میگوییم الگوریتم نویسی! در الگوریتم نویسی باید دقت کنیم که همواره یک دستور شروع و یک دستور پایان داریم. برنامه بینهایت وجود ندارد پس نمیتوانیم الگوریتمی را بدون دستور پایان رها کنیم. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که هر دستور در الگوریتم باید واضح و دقیق باشد؛ به گونه ای که دقیقا مشخص کند در این دستور باید چه اتفاقی رخ دهد.

الگوریتم و فلوچارت

 

الگوریتم چیست ؟

لازم است بدانید که الگوریتم و فلوچارت قرار نیست کاری انجام دهند؛ بدین معنی که الگوریتم ها برنامه را نمیسازند، بلکه الگوریتم ها و فلوچارت ها فقط نقشه ساخت برنامه را مشخص میکنند. مانند نقشه یک شهر جدید که میتواند به من و شما در پیدا کردن نانوایی و سوپر مارکت و… کمک رسانی کند. الگوریتم ها و فلوچارت ها نیز شیوه ساخت یک برنامه یا قسمتی از برنامه را به صورت مرحله به مرحله و گام به گام نمایش میدهند.

فلوچارت چیست ؟

تا اینجا فهمیدیم الگوریتم چیست و چه کاربردی دارد. حال بد نیست بدانید که برای نمایش الگوریتم به صورت قابل فهم از نماد های استاندارد استفاده میشود که به مجموع آنها فلوچارت میگوییم. فلوچارت ترتیب اجرای الگوریتم و روال کار را به صورت بصری نمایش میدهد مانند تصویر زیر :

فلوچارت چیست؟

 

فلوچارت چیست؟

طراحی یا تولید فلوچارت سبب افزایش اعتبار الگوریتم ما میشود. البته این نکته هم حائز اهمیت است که فلوچارت نویسی یا همان طراحی فلوچارت زمان کمتری را از ما گرفته و به صرفه تر میباشد. در طراحی فلوچارت ما با کنار هم قرار دادن اشکال هندسی و اتصال آنها به یکدیگر، طرحی مفهومی ایجاد میکنیم که به آن فلوچارت یا روندنما میگویند. برای ترسیم فلوچارت نرم افزار های مختلفی ساخته شده اند اما شما میتوانید از یک نرم افزار ساده نظیر word نیز برای کشیدن فلوچارت های خود استفاده کنید.

اشکال مختلف در تولید فلوچارت معانی و مفاهیم مختلفی دارند که در ادامه بررسی میکنیم :
بیضی : دستورات شروع و پایان
متوازی الاضلاع : دستورات ورودی / خروجی
مستطیل : دستورات محاسباتی
لوزی : دستورات شرطی
پیکان یا همان خط جهت نما : جا به جایی بین مراحل مختف

اهمیت الگوریتم چیست یا در کجاست ؟

در پاسخ به سوال اهمیت الگوریتم چیست بد نیست بدانید که الگوریتم پیش نیاز ورود به دنیای برنامه نویسی است. با استفاده از الگوریتم میتوانید به ذهنیت برنامه نویسی دست پیدا کنید؛ دستیابی به این ذهنیت این مزیت را دارد که بعد از ورود به برنامه نویسی و مواجه با کد های یک زبان برنامه نویسی ، دست و پای خودتان را گم نمیکنید؛ و نیز هنگام برخورد به یک مشکل میتوانید با نوشتن الگوریتمی مناسب، آن مشکل را حل کرده و برنامه های بهتری طراحی کنید. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر راجب زبان های برنامه نویسی میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

زبان های برنامه نویسی چگونه کار میکنند و کاربرد آنها چیست ؟

ذهنیت برنامه نویسی

 

ذهنیت برنامه نویسی

ذهنیت برنامه نویسی چیست ؟

ذهنیت برنامه نویسی یعنی پیدا کردن راه حل برای مشکلات. یعنی هنگام مواجهه با مشکلات متعدد در برنامه نویسی، بتوانیم بهترین و گام به گام ترین راه حل را برای رد شدن از آن مشکل پیدا کنیم. برنامه نویسی مجموعه ای از مشکلات و نیازمندی هایی میباشد که همگی نیاز به راه حل های دقیق، گام به گام، حساب شده و کاربردی دارند.
شاید امروز به سبد خرید در نرم افزار خود نیاز داشته باشید و فردا به یک سیستم امتیاز دهی؛ در تمام این موارد این سوال برایتان پیش می آید که چگونه این نیاز را رفع کنم؟ چگونه این ویژگی را به نرم افزار خود اضافه کنم؟ اینجاست که این ذهنیت به دادتان میرسد.

ایجاد ذهنیت برنامه نویسی با آموزش الگوریتم :

الگوریتم در لغت به معنای حل مسئله میباشد. الگوریتم نویسی یعنی نوشتن مراحل گام به گام حل یک مسئله یا مشکل؛ و این دقیقا همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. یادگیری چگونگی حل یک مسئله به صورت گام به گام، یعنی همان ذهنیت برنامه نویسی. پس با آموزش الگوریتم میتوانیم به ذهنیت والای برنامه نویسی دست پیدا کرده و خودمان را آماده ورود به دنیای برنامه نویسی کنیم. اینگونه هرگاه در توسعه نرم افزار یا وب سایت خود به مشکل برخورد کردیم، کافیست تا با استفاده از یک الگوریتم حساب شده، بر مشکل خود غلبه کرده و نیاز های خودمان را رفع کنیم.

 

ذهنیت برنامه نویسی

الگوریتم و فلوچارت تا کجا ؟

ممکن است این سوال برایتان به وجود بیاید که آیا تمام برنامه نویسان دنیا برای نوشتن هر برنامه ای، الگوریتم و فلوچارت آن برنامه را پیاده سازی میکنند؟ جواب منفی است. همانطور که شما دیگر برای دم کردن چای الگوریتم آن را نمی نویسید و در ذهن خود از آن نگهداری میکنید، برنامه نویسان نیز بسیاری از الگوریتم ها را در ذهن خود دارند. آنها فقط در صورت برخورد به یک مسئله یا برنامه جدید، شروع میکنند به نوشتن الگوریتم و طراحی فلوچارت آن برنامه یا مشکل به وجود آمده.

چکیده مطلب :

خوب در مقاله الگوریتم چیست، الگوریتم و فلوچارت را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم. فهمیدیم الگوریتم چیست و چه رابطه ای با فلوچارت دارد. دانستیم الگوریتم یعنی نوشتن مراحل گام به گام حل یک مسئله و فلوچارت نیز نمایش روند اجرایی همان الگوریتم با استفاده از اشکال هندسی میباشد. این نکته را نیز مورد بررسی قرار دادیم که آموزش الگوریتم سبب ایجاد و افزایش ذهنیت برنامه نویسی میشود؛ که این ذهنیت خود عامل موفقیت های بعدی ما در عرصه برنامه نویسی خواهد بود.

نکته :

برای یاد گیری مفاهیم الگوریتم و فلوچارت به پیش زمینه خاصی نیاز ندارید. پس همین الان میتوانید شروع کنید :

دوره رایگان آموزش الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده و به صورت کاربردی

امیدوارم همیشه حال دلتون خوب باشه و در مسیر برنامه نویسی به موفقیت های زیادی دست پیدا کنید.

پس به امید روزای بهتر…

آموزشگام را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amozeshgam.ir/?p=1850
علیرضا احمدی
بنده علیرضا احمدی هستم توسعه دهنده اندروید، مدیر تولید محتوای وبسایت Amozeshgam و مسلط به زبان های برنامه نویسی جاوا، کاتلین، سی شارپ و PHP و نیز سابقه طراحی سایت با Css و Html. عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن.
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد الگوریتم چیست ( رابطه آن با فلوچارت )

دیدگاهتان را بنویسید

 1. اهمیت الگوریتم و فلوچارت پیش از ورود به دنیای برنامه نویسی بر کسی پوشیده نیست. خوشحال میشم نظرات و پیشنهاد های سازنده شما رو در رابطه با این مقاله دریافت کنم.

  لایک

آموزشگام