0
0
اشتراک گذاری:

SQL چیست؟ ( آموزش SQL )

97 بازدید
sql چیست

SQL چیست ؟

در پاسخ به سوال SQL چیست میتوان گفت که SQL یک زبان کوئری نویسی برای ارتباط با پایگاه داده های رابطه ای میباشد. پس این زبان یک بستر یا پل ارتباطی برای ارتباط برقرار کردن با دیتابیس خواهد بود. کلمه SQL مخفف کلمات Structured Query Language به معنای زبان پرس‌وجوی ساختار یافته میباشد. بدون این زبان، دسترسی و مدیریت پایگاه داده بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن میشود.

دقت کنید که زبان SQL یک زبان پرس‌وجو بوده و به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته نمیشود. پس زبان SQL یک زبان برنامه نویسی نیست و یادگیری آن هم نسبت به زبان های برنامه نویسی بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود. در زبان های برنامه نویسی از کامپایلر ها و بعضا از مفاهیم سنگینی مانند شی گرایی استفاده میشود، در صورتی که در زبان SQL خبری از این دشواری ها نبوده و همه دستورات آن ساده و قابل فهم هستند.

تاریخچه زبان SQL :

در سال 1970 میلادی گروهی از برنامه نویسان و مهندسین نرم افزار به فکر ایجاد یک استاندارد برای ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات افتادند. آنها زبانی را تحت عنوان سی کوئل یا همان SEQUEL ابدا کرده بودند که از آن برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده میکردند. به مرور زمان و با ورود شرکت هایی مانند IBM و اوراکل، زبان کوئری نویسی SQL ایجاد شده و اولین DBMS برای پیاده سازی دیتابیس با استفاده از SQL با نام ORACLE ساخته شد. زبان SQL از سال 1980 میلادی به عنوان یک زبان استاندارد بین المللی شناخته شده و دارای گواهی ISO میباشد.

sql چیست
SQL چیست ؟

اهمیت زبان SQL چیست ؟

اگر مقاله ( پایگاه داده چیست ) را مطالعه کرده باشید، میدانید که در هر زمینه برنامه نویسی ما نیازمند ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه داده خواهیم بود. استفاده کردن از دیتابیس های مختلف و متعدد در زبان های برنامه نویسی سبب دشواری کار برنامه نویسان میشود. در نتیجه بهره گیری از یک استاندارد ثابت در تمامی زمینه های برنامه نویسی کاری عاقلانه تر و کم هزینه تر خواهد بود. پس در مقاله ” SQL چیست ” با این استاندارد بیشتر آشنا میشویم.

با استفاده از زبان SQL برنامه نویسان قادر به ایجاد کردن پایگاه داده و انجام عملیات اصلی CRUD در آن خواهند بود. SQL یک زبان استاندارد و ثابت بوده که وابسته به هیچ زبان برنامه نویسی خاصی نمیباشد. پس شما بدون توجه به اینکه از کدام زبان برنامه نویسی برای تولید نرم افزار خود استفاده میکنید، قادر به استفاده از زبان SQL برای ایجاد و مدیریت پایگاه داده خواهید بود.

منظور از CRUD در زبان SQL چیست ؟

در هنگام پیاده سازی کردن یک پایگاه داده برای نرم افزار، تمام نیازمندی های ما به چهار بخش خلاصه میشوند :

 • CREATE : ایجاد کردن پایگاه داده و جداول مورد نیاز
 • READ : خواندن اطلاعات مورد نیاز از داخل پایگاه داده
 • UPDATE : بروزرسانی یا ویرایش اطلاعات در پایگاه داده
 • DELETE : حذف اطلاعات مدنظر از پایگاه داده

پس عملیات های بالا به عنوان چهار عمل اصلی در پایگاه داده یا زبان SQL شناخته میشوند که به اختصار CRUD نامگذاری شده اند. تمام دستورات موجود در زبان SQL را میتوانیم در همین چهار عملیات گروه بندی و دسته بندی کنیم. پس با یادگیری دستورات موجود در زبان SQL قادر خواهیم بود تا عملیات های مدنظر خود بر روی پایگاه داده را ( بدون توجه به زبان برنامه نویسی مورد استفاده ) پیاده سازی و اجرا کنیم.

SQL چیست
SQL چیست ؟

مهمترین دستور زبان SQL چیست ؟

در زبان SQL نمیتوانیم یک دستور را به عنوان مهمترین دستور در نظر بگیریم. تمامی دستورات موجود در زبان SQL حائز اهمیت بوده و در زمان و مکان مناسب مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اما برخی از دستورات در زبان SQL کاربرد بیشتری داشته و بیشتر از سایر دستورات مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه لیستی از مهمترین دستورات موجود در این زبان را بررسی میکنیم :

 • CREATE DATABASE : ایجاد کردن پایگاه داده جدید
 • DROP DATABASE : حذف کردن یک پایگاه داده
 • ALTER DATABASE : ویرایش کردن پایگاه داده
 • CREATE TABLE : ایجاد یک جدول جدید در پایگاه داده
 • DROP TABLE : حذف یک جدول از پایگاه داده
 • ALTER TABLE : ویرایش جدول در پایگاه داده
 • SELECT : استخراج و فراخوانی اطلاعات از پایگاه داده
 • UPDATE : بروزرسانی اطلاعات در پایگاه داده
 • DELETE : حذف اطلاعات از پایگاه داده
 • INSERT INTO : افزودن اطلاعات جدید به پایگاه داده

انواع دستور در زبان SQL :

دستورات در زبان SQL بر اساس تاثیر و عملکردی که بر روی پایگاه داده دارند، به دو دسته دستورات DDL و DML گروه بندی میشوند. کلمه DDL مخفف Data Definition Language به معنای زبان تعریف داده و کلمه DML مخفف Data Manipulation Language به معنای زبان دستکاری داده میباشد. در ادامه مطلب ” SQL چیست ” هر دو گروه دستوری موجود در زبان SQL را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

SQL چیست
SQL چیست ؟

دستورات DDL :

برخی از دستوراتی که در زبان SQL مورد استفاده قرار میدهیم، هیچ تاثیری بر روی داده ها نمیگذارند. این دستورات به جای اضافه کردن یا حذف کردن داده ها، بر روی ساختار دیتابیس اثر خواهند گذاشت. به عنوان مثال میتوان دستور CREATE TABLE را نام برد که کار آن ایجاد کردن یک جدول جدید در پایگاه داده میباشد. این دستور هیچ اثری بر روی داده ها نمیگذارد و در گروه دستورات DDL قرار میگیرد.

دستورات DML :

گروهی دیگر از دستورات تحت عنوان دستورات DML وجود داشته که هیچ تاثیری بر روی ساختار پایگاه داده ندارند. به عنوان مثال دستور INSERT INTO برای افزودن رکورد هایی از اطلاعات به داخل جداول مورد استفاده قرار میگیرد. این دستور همانطور که از عملکردش پیداست، هیچ تاثیری بر روی ساختار دیتابیس نداشته و صرفا مامور افزودن اطلاعات در پایگاه داده است. پس به دستوراتی که با داده ها سر و کار دارند، دستورات DML گفته میشود.

راهکار استفاده از SQL چیست :

اگر مقاله ( تعریف پایگاه داده ) که در ابتدای مطلب ” SQL چیست ” معرفی کردیم را مطالعه کرده باشید، میدانید که هر شرکت برنامه نویسی بزرگی از یک سیستم مدیریت پایگاه داده مختص به خود استفاده میکند. شما با توجه به زمینه ای از برنامه نویسی که در آن فعالیت دارید، بایستی یکی از این DBMS ها را انتخاب کرده و بر روی سیستم یا IDE خود نصب کنید. سپس میتوانید از کد ها و دستورات SQL در این DBMS استفاده کنید.

البته تعداد DBMS ها زیاد است و هر کدام از آنها در زمینه مختص به خود کارایی خواهند داشت. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای SQLite در برنامه نویسی اندروید و MySQL در توسعه سایت قابل استفاده هستند. جدای از این‌ها شاید شما به دنبال روش یا بستری برای یادگیری زبان SQL بوده و اصلا قصد استفاده از MySQL یا SQLite را نداشته باشید؛ در این صورت پیشنهاد میکنیم از ” دوره آموزش پایگاه داده و زبان SQL ” وبسایت آموزشگام استفاده کنید.

خوب امیدوارم که حال دلتون خوب باشه.

به امید روزای بهتر…

آموزشگام را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amozeshgam.ir/?p=9739
علیرضا احمدی
بنده علیرضا احمدی هستم توسعه دهنده اندروید، مدیر تولید محتوای وبسایت Amozeshgam و مسلط به زبان های برنامه نویسی جاوا، کاتلین، سی شارپ و PHP و نیز سابقه طراحی سایت با Css و Html. عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن.

نظرات

0 نظر در مورد SQL چیست؟ ( آموزش SQL )

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

آموزشگام