0
0
100% تخفیف

سورس کاتلین Floating Action Button

8,000 تومان رایگان!

احتمالا شما نیز در نرم افزار های زیادی با دکمه هایی دایره ای شکل که هر کدام وظایف خاصی را بر عهده دارند مواجه شده اید. به این دکمه ها Floating Action Button گفته میشود.

Floating Action Button :

احتمالا شما نیز در نرم افزار های زیادی با دکمه هایی دایره ای شکل که هر کدام وظایف خاصی را بر عهده دارند مواجه شده اید. در برنامه نویسی موبایل، به این دکمه ها Floating Action Button گفته میشود. به عنوان مثال در نرم افزار جیمیل گوشی خود میتوانید نمونه ای از این دکمه را مشاهده کنید که با کلیک بر روی آن خواهید توانست یک ایمیل جدید ایجاد کرده و ارسال کنید.

کاربرد Floating Action Button :

از دکمه های Floating Action Button در جهت دسترسی آسان کاربران به کار های حیاتی یک نرم افزار استفاده میشود. به عنوان مثال در یک نرم افزار نمایش مخاطبین، مهمترین عملیاتی که کاربر میتواند انجام دهد، افزودن مخاطب خواهد بود. در همین راستا یک دکمه Floating Action Button در نرم افزار های نمایش مخاطب قرار گرفته که وظیفه این دکمه، افزودن مخاطب جدید میباشد.

استفاده از چندین Floating Action Button :

در اکثر نرم افزار های ویرایشگر متن یا تصویر، به جای استفاده از یک Floating Action Button از چندین FAB استفاده میشود. در چنین نرم افزار هایی یک دکمه اصلی از نوع Extended Floating Action Button در گوشه پایین نرم افزار قرار میگیرد؛ حال پس از کلیک کاربر بر روی این دکمه، چندین FAB معمولی ظاهر شده که هر کدام عملیات خاصی نظیر ویرایش، حذف، اشتراک گذاری و غیره را انجام میدهند.

انواع Floating Action Button :

دو نوع FAB تحت عنوان های Floating Action Button و Extended Floating Action Button وجود دارد. FAB های معمولی قابلیت دریافت و نمایش متون را نداشته و فقط یک آیکون را نمایش میدهند. اما Extended FAB ها میتوانند متنی را دریافت کرده و آن را در کنار آیکون مدنظر نمایش دهند. Extended FAB ها دارای دو متد برای باز شدن ( نمایش متن به همراه آیکون ) و بسته شدن ( صرفا نمایش آیکون ) هستند.

floating action button
floating action button

تفاوت FAB با Button :

اولین تفاوت در این است که FAB ها به صورت پیشفرض دایره ای شکل هستند اما برای دایره ای شکل کردن Button ها بایستی shape های جداگانه ای در XML طراحی کنیم. علاوه بر این مسئله، FAB ها دارای دو متد show و hide میباشند. این متد ها سبب نمایش و عدم نمایش FAB ها با استفاده از انیمیشن خواهند شد. یعنی به صورت پیشفرض انیمیشن هایی برای ظاهر شدن و پنهان شدن FAB ها در نظر گرفته شده است. در صورتی که ما برای عدم نمایش یک Button بایستی از قابلیت یا ویژگی visibility استفاده کرده و انیمیشن مدنظر را نیز خودمان کد نویسی کنیم.

سورس پیاده سازی Floating Action Button :

از آنجایی که پیاده سازی Floating Action Button و بهره گیری از آن میتواند کمی گیج کننده و دشوار باشد، تیم آموزشگام تصمیم به پیاده سازی این قابلیت و قرار دادن سورس آن به صورت رایگان گرفت. اکنون شما قادر به دریافت سورس پیاده سازی FAB که در آن از هر دو نوع FAB استفاده شده است به صورت کاملا رایگان میباشید. در سورس پیش رو از آخرین ورژن اندروید استودیو و زبان کاتلین استفاده شده است.

ویژگی های سورس پیاده سازی FAB :

  • کد نویسی تمیز و حرفه ای
  • استفاده از زبان قدرتمند کاتلین
  • استفاده از آخرین ورژن اندروید استودیو
  • کد های کامنت گذاری شده به زبان فارسی
  • استفاده از هر دو نوع FAB
  • استفاده از View Binding برای شناسایی View ها
  • طراحی جذاب و دلپسند
  • استفاده از متد toast به جای استفاده مداوم از کلاس Toast
  • پیاده سازی متد onClick به شکل حرفه ای
  • استفاده از متد های shrink و extend

طریقه استفاده از سورس :

پس از افزودن سورس Floating Action Button به سبد خرید و نهایی کردن خرید، قادر به دانلود فایل فشرده حاوی سورس کد خواهید بود. بعد از دانلود فایل و استخراج آن از حالت فشرده، یک پوشه تحت عنوان FAB Application برای شما نمایان خواهد شد. حال بایستی نرم افزار اندروید استودیو را اجرا کنید؛ در این مرحله کافیست به یک vpn قابل اطمینان متصل شده و از گزینه file و بخش open پوشه FAB Application را انتخاب کنید. منتظر بمانید تا gradle به درستی دانلود و سینک شود. تبریک! سورس آماده استفاده است. 

نکته : از آنجایی که کشور ایران مورد تحریم گوگل میباشد، دانلود درست گردل و سینک شدن آن ارتباط مستقیم با vpn شما خواهد داشت. اما چنانچه در زمینه استفاده از سورس کد به مشکل خاصی برخورد کردید، میتوانید از بخش ثبت تیکت مشکل خود را بیان کنید. تیم پشتیبانی آموزشگام در اسرع وقت به تیکت شما رسیدگی کرده و در جهت رفع خطاهای موجود، به شما کمک خواهند کرد.

خوب امیدوارم که حال دلتون خوب باشه.

به امید روزای بهتر…

آموزشگام را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نقد و بررسی‌ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سورس کاتلین Floating Action Button”

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اطلاعات فروشنده

دوره شروع برنامه نویسی

در دوره شروع برنامه نویسی سایت آموزشگام، با زمینه های مختلف برنامه نویسی و ویژگی ها، معایب و بازار کار هر کدام از آنها آشنا می شویم.
283 علیرضا احمدی
100,000 تومان رایگان!
شرکت در دوره

قالب Akkhor ( پنل مدیریت )

قالب Akkhor یک داشبورد مدیریت مدرن میباشد که با استفاده از کامپوننت های متریال و بوت استرپ 4x طراحی و توسعه داده شده است.
25
30,000 تومان رایگان!
دریافت محصول
آموزشگام