0
0
اشتراک گذاری:

کاتلین یا فلاتر ؟

1303 بازدید
کاتلین یا فلاتر

کاتلین یا فلاتر :

خیلی از دوست داران حوضه برنامه نویسی اندروید پس از انتخاب اندروید به عنوان زمینه کاری خود، این سوال را از خود میپرسند که کاتلین یا فلاتر؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به سوال کاتلین یا فلاتر ابتدا باید بدانید که این سوال از پایه مشکل دارد.

کاتلین یا فلاتر ؟ سوالی که مشکل دارد :

در واقع شما نباید بپرسید کاتلین یا فلاتر؟ چراکه کاتلین یک زبان برنامه نویسی بوده و فلاتر یک پلتفرم cross platform به معنای چند سکویی میباشد. سوال درست این است که کاتلین یا دارت؟ زیرا زبان توسعه پلتفرم فلاتر، زبان برنامه نویسی دارت میباشد. پس شما بایستی به بررسی نقات قوت و ضعف دارت در مقابل کاتلین بپردازید تا بتوانید انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید. 

پرسیدن سوال کاتلین یا فلاتر همانند این است که من از شما بپرسم موز یا برنج ؟ خوب پرسیدن چنین سوالی زیاد جالب نیست؛ چراکه اگر بخواهیم میوه ای بخوریم میتوانیم در بین میوه ها انتخاب داشته باشیم و اگر بخواهیم غذایی میل کنیم آنگاه خواهیم توانست در میان غذا ها یک نمونه را انتخاب کنیم. پس هر کدام از آنها در سر جای خودشان کاربرد داشته و ربطی به یکدیگر ندارند. سوال درست این است : سیب قرمز یا زرد ؟

کاتلین یا فلاتر
کاتلین یا فلاتر

کاتلین یا دارت ؟

هر چند که دارت نیز یک زبان برنامه نویسی جدید و سطح بالاست اما درک کد نویسی دارت به نسبت کاتلین دشوار تر خواهد بود. البته اگر شما پیش از این با یک زبان شی گرا نظیر #C یا جاوا کار کرده باشید، درک دارت نیز برایتان ساده و قابل هضم خواهد شد. اما در صورت شروع برنامه نویسی با زبان دارت، کمی گیج شده و بسیاری از اتفاقات در حال وقوع را درک نخواهید کرد. زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها

اندروید یا ios ؟

پیش از پاسخ به سوال کاتلین یا فلاتر باید به سوال اندروید یا ios پاسخ داده شود. باید ببینید تا چه اندازه سیستم عامل ios برای شما حائز اهمیت است؟ چراکه تنها دلیل انتخاب فلاتر در این زمان میتواند چند سکویی بودن آن باشد؛ یعنی اینکه ما میتوانیم با یک بار کد نویسی، برای هر دو سیستم عامل اندروید و ios خروجی بگیریم. البته گرفتن خروجی برای ios به این راحتی ها نخواهد بود و شما نیاز به سیستم عامل Mac شرکت اپل خواهید داشت.

در ایران طرفداران سیستم عامل ios بسیار اندک هستند که یکی از دلایل آن، گران بودن قطعات سخت افزاری این شرکت یعنی شرکت اپل میباشد. طبق یک تحقیق انجام شده در سال 2021 بیش از 85 درصد سیستم عامل های گوشی های تلفن همراه جهان، در سلطه سیستم عامل اندروید است. پس مقرون به صرفه تر این است که ما به سراغ یادگیری برنامه نویسی اندروید رفته و وقت خودمان را صرف سیستم عامل ios نکنیم. زیرا با کاتلین هم میتوان خروجی هایی برای سیستم عامل ios گرفت. نکته مهم تر این است که برنامه اندروید نوشته شده با کاتلین بهترین عملکرد را در اندروید خواهد داشت.

کاتلین یا فلاتر
اندروید یا ios

آنچه در این ویدیو می آموزید :

در این ویدیو به پاسخ سوالات کاتلین یا فلاتر، اندروید یا ios، کاتلین یا دارت و آینده فلاتر میپردازیم. همچنین به موضوع سیستم عامل فیوژا و اینکه فلاتر میتواند آینده ای روشن داشته باشد نیز اشاره کرده و این بخش را هم مورد بررسی قرار میدهیم. پس از دیدن این ویدیو شما خواهید توانست از میان پلتفرم فلاتر و زبان برنامه نویسی کاتلین یکی را برای ادامه راه خود انتخاب کنید. 

با دیدن این ویدیو دیگر نیازی به سرچ کردن های مداوم برای بدست آوردن پاسخ سوال هایی که تاکنون داشته اید نخواهد بود؛ زیرا در این ویدیو به پاسخ تمامی سوال های خود خواهید رسید. همچنین در این ویدیو تفاوت های طراحی لایوت در کاتلین و فلاتر را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد تا متوجه شوید که چرا برای افراد مبتدی ممکن است حتی طراحی لایوت در فلاتر نیز گیج کننده باشد.

خوب امیدوارم که حال دلتون خوب باشه.

به امید روزای بهتر…

آموزشگام را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amozeshgam.ir/?p=2567
علیرضا احمدی
بنده علیرضا احمدی هستم توسعه دهنده اندروید، مدیر تولید محتوای وبسایت Amozeshgam و مسلط به زبان های برنامه نویسی جاوا، کاتلین، سی شارپ و PHP و نیز سابقه طراحی سایت با Css و Html. عاشق آموزش دیدن و آموزش دادن.
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد کاتلین یا فلاتر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

آموزشگام